Dobře napsaný životopis otevírá dveře k novým projektům, ten špatný je přivře. I když se IT trh a náborové trendy mění, bez dobře zpracovaného CV se stále neobejdete. Doba, kdy firmy soutěžily o každého ajťáka, pomalu odeznívá. Požadavky už dávno nestojí jen na tech stacku – klíčové jsou i soft skills a schopnost přizpůsobit se změnám. A právě těm by se mělo přizpůsobit i vaše CV.
Univerzální návod na psaní životopisu sice neexistuje, ale zato existuje několik přešlapů, které sníží vaši šanci na úspěch. Koneckonců je to vaše osobní vizitka.
Jakým chybám se tedy vyhnout?
1. Chronologie projektů
Po otevření vašeho CV musí být hiring manažerovi na první pohled jasné, na čem aktuálně pracujete nebo jaké bylo vaše poslední působiště. Projekty a pozice se proto vždy řadí od nejnovějšího po nejstarší.
TIP 💡 Přehledně oddělte jednotlivé části životopisu ať je jasné, kde končí projekty a kde začíná část vzdělání a skills.
2. Nejasné označení projektů
BE developer – 2020 – 2021 – Integra EMEA
Na první pohled v pořádku, jenže recruiter si nad tímto údajem nenápadně povzdychne.
Strávili jste na této pozici celý rok nebo jen několik měsíců? Recruiter musí přesně vědět, jak dlouho jste na projektu pracovali, proto vždy uvádějte i měsíce, např. 08/2020 – 03/2021.
TIP💡 Nezapomeňte také přesně pojmenovat vaší roli na projektu. Je to klíčové nejen pro rychlou orientaci hiring manažera, ale také pro ATS.
08/2020 – 03/2021 – Backend developer – Integra EMEA ✅
3. Chybějící kontext role
„Programoval jsem software na podporu účetnictví“ je sice dobrý začátek, ale nestačí k tomu, aby hiring manažer pochopil, jaká byla vaše role na projektu a jaké jste získali zkušenosti. Není nutné psát o každém projektu slohovou práci, jednoduše shrňte, o co v projektu šlo, klidně v bodech.
Uveďte/popište:
- projekt nebo produkt
- vaši roli v týmu (např. samostatný vývojář, člen scrum týmu, tech lead apod.)
- technologie/software, se kterými jste pracovali, pro co jste je využívali (frameworky, databáze, jazyky, …)
- hlavní činnosti, na kterých jste se v rámci projektu podíleli
- zaměřte se na výsledky – co jste vytvořili, jakých výsledků jste dosáhli („zlepšil jsem výkon XY“, „zautomatizoval jsem proces XY“)
+ volitelně můžete zmínit kontext firmy a týmu (např. korporát, start up), pracovní režim (remote, hybrid, onsite)
Buďte konkrétní a uvádějte informace, ze kterých jasně plynou vaše schopnosti a zkušenosti, které jste na projektech získali.
4. Úvodní představení
Než se pustíte do popisu projektů, představte se. V několika větách shrňte vaše zkušenosti a úspěchy. Zmiňte, na čem jste pracovali, v jakém odvětví, jak dlouho jste v oboru a s jakými technologiemi máte nejvíce zkušeností.
Prodejte sami sebe jako ideálního kandidáta. 💪🏻
5. Chybějící přehled technologií a software
Vypište všechny jazyky a technologie do přehledného seznamu. V ideálním dopište i úroveň, na které je ovládáte a dobu, po kterou jste s nimi aktivně pracovali. Recruiter velmi ocení, že nemusí všechny vaše skills složitě hledat v popisech projektů.
Kam s ním? Vytvořený seznam dejte na konec životopisu nebo sloupce na levé straně.
👉🏻 Inspirujte se naším vzorovým životopisem.
6. Neúplné kontaktní údaje
Možná si říkáte, že je to samozřejmost, ale překvapilo by vás, kolik kandidátů uvede pouze e-mail. Přitom právě telefonní číslorecruiter potřebuje ze všeho nejvíc, aby se s vámi mohl rychle spojit a probrat detaily projektu nebo vaše zkušenosti.
Životopis není dopis z Bradavic, není nezbytné uvádět číslo domu ani v jakém přístěnku pod schody bydlíte. Jako lokalitu tedy uvádějte pouze město,ze kterého budete pracovat.
7. Chybějící shrnutí
Z praxe se nám osvědčilo rozložit strukturu životopisu tak, aby jeho levá část obsahovala shrnující sloupec pro rychlou orientaci.
V něm uveďte:
- hlavní technologie
- jazyky kterými hovoříte a jejich úroveň (můžete použít mezinárodní označení úrovní – A1-C2)
- kontaktní informace
- volitelně můžete uvést nejvyšší dosažené vzdělání nebo preferovaný typ spolupráce
👉🏻 Jak přesně by mělo rozložení vypadat? Podívejte se na vzorový životopis.
Další chyby, kterým je dobré se vyhnout
- příliš dlouhé CV – 2 strany bohatě stačí, 20 let staré zkušenosti raději vynechte
- nerelevantní projekty či zaměstnání, které s inzerovanou pracovní nabídkou nesouvisí
- chaotický popis projektů – držte se jedné struktury u všech projektů
- chybějící jazyky a jejich úroveň
- posílání CV ve špatném formátu – .pdf je sázka na jistotu
- gramatické chyby
- CV pouze v češtině není samo o sobě chybou, ale valná většina firem vyžaduje jejich anglickou verzi, mějte ji připravenou
TIP 💡Používejte oficiální a přesná pojmenování technologií, jazyků atd. aby je přečetly i ATS aplikace, které recruiteři používají.
Životopis pro IT juniory
- Pokud v IT teprve začínáte a máte minimum praxe, uveďte na prvním místě absolvované kurzy a certifikace, nezapomeňte popsat konkrétní dovednosti, které jste díky nim získali.
- Vytvořili jste pro sebe nebo své známé menší projekt? Nezapomeňte zmínit i tyto drobnosti. V začátcích kariéry jsou podstatné i drobné projekty, které jsou ukazatelem vašeho růstu i chuti učit se.
- Zmínili jste kurzy? Zmiňte i konkrétní výstupy, které jste v rámci nich vytvářeli.