Žáci gymnázia INTEGRA na dni otevřených dveří Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR

Projekt tercie a prváku

Dne 12.11.2015 se třídy 3.A a 1.Č zúčastnili dne otevřených dveří Ústavu přístrojové techniky akademie věd ČR. Postupně jsme si prohlédli 6 ukázkových pracovišť.


Nejprve magnetickou rezonanci, kde se provádí pokusy na živých myškách a někteří z se mohli nechat přitáhnout k magnetu o síle 9,4 Tesla.

V laboratořích Elektronové litografie jsme se seznámili s historií hologramů (např dálniční známky) a na závěr přednášky jsme dostali čokoládu zdobenou hologramem.

Při vstupu do Laboratoří elektronové mikroskopie, jsme měli možnost prohlédnout si vědci familiárně přezdívaný „Mamut“, ve kterém je stejný tlak jako na nízkých oběžných dráhách Země, tedy 10-8 pascalů. Rastrovacím elektronovým mikroskopem jsme si prohlédli křídlo motýla, vejce pavouka a povrch solárního panelu. Sledovali jsme i ukázky zobrazení vzorků ve 3D rozměru.

V laboratořích Speciální technologie byla prezentace zahájená skupinovou fotografií (obrázek 3). Poté jsme se seznámili se základy svařování elektronovým svazkem a v závěru si mohli prohlédnout a odnést si vlastní fotografii vygravírovanou do nerezové destičky.

Laboratoř kryogeniky nám ukázala fyzikální triky s kapalným dusíkem, vakuem či héliem. Mohli jsme si např. zamrazit ruku v kapalném dusíku či vyzkoušet model levitujícího vlaku.

Po této rychlé prohlídce jednotlivých pracovišť jsme ještě shlédli divadelní představení společnosti Úžasné divadlo fyziky s názvem Svět hadíma očima. Nejednalo se o divadlo tak, jak je běžně známe, ale o sérii komentovaných a vysvětlovaných pokusů se světlem a infračerveným zářením.

Ing. Marie Hartlová

Na stránku Institutu Na stránku mateřské školy Na stránku základní školy Na stránku gymnázia
Česky English